Rzecznik Episkopatu: bezpieczna jazda wyrazem kultury i odpowiedzialności
Bezpieczna jazda jest wyrazem kultury i odpowiedzialności nie tylko za własne zdrowie i życie, ale także innych osób na drodze. Nie wystarczy samo poświęcenie pojazdu we wspomnienie św. Krzysztofa, ale potrzeba także rozważnej jazdy – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Rzecznik Episkopatu zaznacza, że o bezpieczeństwo na drogach apelują biskupi, którzy proszą także o modlitwę w tej intencji za wstawiennictwem św. Krzysztofa, patrona kierowców.
„Księża biskupi zwracają uwagę, że odpowiedzialne kierowanie pojazdem jest wyrazem naszej dojrzałości i miłości bliźniego wobec innych użytkowników dróg, często naszych najbliższych czy sąsiadów. Eksperci zgodnie stwierdzają, że większości wypadków udałoby się uniknąć przy ograniczeniu prędkości i dostosowaniu jej do warunków panujących na drodze. Niektórzy żartują, że św. Krzysztof jest patronem kierowców do 140 km/na godzinę (na autostradzie), powyżej to patronem może być już tylko św. Piotr, który ma klucze do nieba. Faktem jest, że im większa prędkość tym większe ryzyko wypadku z tragicznymi skutkami” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.
Rzecznik Episkopatu wskazał też, że wywodzące się z greki imię Krzysztof oznacza „niosący Chrystusa”. „Wspomnienie tego świętego jest zachętą dla każdego z nas, byśmy nieśli Chrystusa także na drogach, poprzez uprzejmość dla innych kierowców, uśmiech, a przed wszystkim bezpieczną jazdę, jako wyraz odpowiedzialności za drugiego człowieka. Święty Krzysztof jest także patronem m.in. pielgrzymów, marynarzy, przewoźników, turystów i żeglarzy, więc tych, którzy podróżują” – podkreślił rzecznik Episkopatu.
Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że do 29 lipca trwa XIX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, w którym oprócz promowania bezpieczeństwa na drogach, jesteśmy zachęcani do udziału w akcji MIVA Polska 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. Inicjatywa ta ma pomóc w zebraniu środków, które będą przeznaczone na zakup pojazdów służących misjom.
BP KEP
Uczynki Miłosierdzia
Wybitny biblista i znakomity pisarz ks. prof. Waldemar Chrostowski pięknie i jasno przybliża "dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy" (Katechizm Kościoła Katolickiego).
W dzisiejszych czasach, w których miłosierdzie traktowane jest jako przejaw słabości, a świat opanowują różne niebezpieczne ideologie, potrzeba wyraźnego przypomnienia, że uczynki miłosierdzia są niezbędnym elementem życia chrześcijanina.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.