Prof. Karski: Rośnie liczba naruszeń praw człowieka spowodowanych działalnością prywatnych firm wojskowych i ochroniarskich

Prof. Karski: Rośnie liczba naruszeń praw człowieka spowodowanych działalnością prywatnych firm wojskowych i ochroniarskich

Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Dziś na forum Podkomisji Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego zaprezentowano raport prof. Karola Karskiego ws. prywatnych firm wojskowych i ochroniarskich (PFWiO).
„W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się incydenty z udziałem PFWiO z innych krajów, które działają w zapalnych punktach Afryki i Azji, a nawet w Ameryce Południowej” - mówił prof. Karski.

Raport wskazuje, że w ciągu ostatnich 20 lat znacząco wzrosła liczba tego rodzaju przedsiębiorstw a państwa coraz częściej przekazują im funkcje związane nie tylko z utrzymaniem porządku na terenach objętych konfliktami, ale nawet prowadzeniem walk, co skutkuje naruszeniem praw człowieka w wielu regionach świata. 

Prof. Karski w swoim raporcie podkreśla, że zwłaszcza w latach 2003-2009 doszło do szeregu naruszeń praw człowieka, a nawet śmierci w wyniku działalności zachodnich PFWiO, przede wszystkim w Iraku i Afganistanie. W późniejszych latach większość sprawców została osądzona i skazana.

Odpowiedzią branży firm wojskowo-ochroniarskich był Dokument z Montreux i Międzynarodowy Kodeks Postępowania dla Prywatnych Firm Ochroniarskich. Jednak w ostatnich latach PFWiO były tworzone i używane przez państwa z innych części świata, gdzie nie obowiązują regulacje przyjęte na Zachodzie.

„W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się incydenty z udziałem PFWiO z innych krajów, które działają w zapalnych punktach Afryki i Azji, a nawet w Ameryce Południowej” - mówił podczas prezentacji raportu prof. Karski. „Szczególnie alarmująca z perspektywy praw człowieka jest działalność rosyjskich PFWiO, a zwłaszcza Prywatnej Firmy Wojskowej Wagner. Rosyjscy ochotnicy lub pracownicy firm wojskowo-ochroniarskich mieli działać już w 1992 roku na terenach objętych czystkami etnicznymi w Bośni, a także w Naddniestrzu, Górskim Karabachu i później w Gruzji. Firma Wagner miała brać udział w okupacji Krymu, w Donbasie jej pracowników nazywano „czyścicielami” co miało sugerować udział w zabójstwach na zlecenie. Publikowane były filmy z torturowania więźniów w Syrii. Próba zajęcia przez Wagnerowców amerykańskiej bazy i rafinerii w Syrii spotkała się ze zdecydowaną odpowiedzią, ale mogła sprowokować większy konflikt. Ostatnio Wagner ma działać w Sudanie i Republice Środkowej Afryki, gdzie nawet według rosyjskiej prasy miało zginąć trzech rosyjskich dziennikarzy” - wskazywał prof. Karski.

Raport wzywa do rozważenia wprowadzenia wiążącego instrumentu międzynarodowego, który regulowałby działanie PFWiO w kontekście praw człowieka jak również do poparcia działalności grup roboczych Rady Praw Człowieka ONZ zmierzających do przygotowania powszechnej konwencji ONZ w celu stworzenia międzynarodowego reżimu prawnego dla regulacji usług PFWiO, co ma uzupełnić ustawodawstwa państw i dobrowolne regulacje w branży.

 Źródło: ERK

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Adam Bujak, ks. Waldemar Cisło

Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich  symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.