Polska Wschodnia - niezwykłe, nieskażone piękno
Ziemia wschodnia w obiektywie Adama Bujaka pokazuje nie tylko niesamowite piękno przyrody, ale i dzieła rąk ludzkich, począwszy od wspaniałej architektury sakralnej, po rzemiosło, pracę, obyczajowość i wierzenia różnych grup etnicznych zamieszkujących te przeciekawe ziemie.
Artysta dociera do polskich Tatarów. Tubylcy pozwalają sfotografować nawet rytualny ubój. W albumie „Polska Wschodnia” możemy oglądać także Żydów, pielgrzymujących do grobu swojego rabina, czy Litwinów. Czytelnik podziwia nie tylko stare i nowe miejsca kultu. Zaskoczony pięknem wielu świątyń w miejscach, które pierwszy raz widzi, zastanawia się, czy naprawdę zna swój kraj.
Ten znakomity album, który powstawał w latach 1977-2018, udowadnia, że ten rojon Polski jest niezwykle urokliwy, majestetyczny i w wielu miejscach nadal nienaruszony. Dzięki „Polsce Wschodniej” odkrywamy nieznane rejony, obyczaje i tradycje po raz pierwszy. W miejscowościach, których nazwy nic nam nie mówią, oglądamy znakomite arcydzieła sztuki sakralnej klasy zerowej, dziwimy się, oglądając mniej znane obrzędy, modlitwy staroobrzędowców lub siedzibę jedynej w Polsce prawosławnej pustelni. Dzięki wnikliwości sławnego fotografa docieramy do miejsc, w których wyrabia się dzwony, wypala drzewo i żyje trochę inaczej niż w naszym bardzo „zagonionym” świecie. Bujakowi udało się udowodnić, że Polska Wschodnia to nie tylko piękne pejzaże, z którymi ta kraina się kojarzy, ani też nie Polska kategorii „B”. To świat, który podąża swoim nie za szybkim tempem, świat, który znajduje czas na kontemplację i wiarę. „To tam rozkwita patriotyzm i ludzie bardzo dbają o swoją wiarę, mimo że żyją w wielu kulturach”– powiedział autor albumu.
Am/a
Polska Wschodnia
Kiedyś były to terytoria środkowej i środkowo-zachodniej Rzeczypospolitej, dziś jest to Polska Wschodnia. Ziemia gospodarna, piękna, o urozmaiconym krajobrazie, przesiąknięta bogatą tradycją patriotyczną. Tereny te od czasów zaborów były jednak systematycznie degradowane przez okupantów, stąd przylgnęła do nich nazwa Polska B. Dziś to już na szczęście historia, gdyż ziemie te odradzają się zarówno jeśli chodzi o gospodarkę, jak i tradycje.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.