Pokochaj… rekina

Pokochaj… rekina

 Fot.: commons.wikimedia.org Fot.: commons.wikimedia.org

Niektóre z najbardziej niezwykłych rekinów i płaszczek na świecie są na skraju wyginięcia z powodu komercyjnych połowów – twierdzą naukowcy.

Rekin, który używa ogona do ogłuszenia zdobyczy i płaszczka o długości połowy autobusu, znajdują się na liście 50 chronionych gatunków. Według naukowców rekiny mają zły wizerunek, a ludzie nie rozumieją, jak ważna jest ich ochrona. Utrata nawet jednej z tych „żywych skamielin” wymazałaby miliony lat historii ewolucji.

„Największym mitem wokół rekinów jest z pewnością przekonanie, że są one niebezpieczne, że to maszyny do zjadania ludzi. Nie jest to jednak prawda” – powiedział w wywiadzie dla BBC News biolog morski Fran Cabada. „Zarejestrowano negatywne interakcje, ale są one bardzo rzadkie i nie są zamierzone”. Rekiny zwykle atakują ludzi tylko w samoobronie. Warto dodać, że większość z nich znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego, co czyni je kluczowymi dla zdrowia oceanów. Ich utrata miałaby duży wpływ na inne populacje ryb.

„Mają bardzo niewielu krewnych na drzewie życia, więc są bardzo unikatowe, a ich utrata faktycznie będzie oznaczać dużą, dużą stratę” – powiedział Fran Cabada.

Rybołówstwo, zarówno ukierunkowane, jak i przypadkowe, doprowadziło do gwałtownego spadku populacji. Z powodu rozwoju wybrzeża, degradacji lasów namorzynowych i zanieczyszczenia, zniknęły siedliska rekinów i płaszczek.

Pierwsze miejsce na liście zagrożonych gatunków zajmuje ryba piła (Pristis pristis) Najbardziej charakterystyczną jej cechą jest pysk, wyścielony ostrymi zębami, przeznaczonymi do cięcia swojej ofiary. Warto wspomnieć, że kowbojskie buty były wykonywane niegdyś ze skóry ryby piły.

Zagrożony zniknięciem jest także rekin zebrowy, gatunek rekina dywanowego (Stegostoma fasciatum). Młode rodzą się z charakterystycznymi pasami zebry, które zmieniają się w plamy wraz z wiekiem. Rekin ten żyje na dnie morskim i ma żywotność od 25 do 35 lat.

Niebawem już nie zobaczymy nigdzie rekina wielorybiego (Rhincodon typus), największej ryby morskiej, o długości dochodzącej do 20 metrów, oraz rekina olbrzymiego (Cetorhinus maximus), drugiego co do wielkości rekina na świecie.

 

Tatry. Cztery pory roku

Tatry. Cztery pory roku

Mieczysław Żbik

Ten piękny album wybitnego artysty fotografa Mieczysława Żbika opowiada o najwspanialszych górach Europy Środkowej. Autor przez wiele lat z wielkim entuzjazmem i profesjonalizmem utrwalał obrazy Tatr polskich i słowackich. Ukazał ich triumfujące piękno, ale także grozę i tajemnicę.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.