Po 400 latach odkryto przyczynę śmierci jednego z najbardziej znanych malarzy ludzkości.

Po 400 latach odkryto przyczynę śmierci jednego z najbardziej znanych malarzy ludzkości.

Źródło: upload.wikimedia.org Źródło: upload.wikimedia.org

Michangelo Merisi zwany Caravaggio, malarz, który zainspirował zarówno wielu współczesnych sobie, jak i późniejszych artystów, znany był również z wyjątkowo burzliwego życiorysu. Pod koniec życia, skazany na karę śmierci, opuścił Rzym i udał się do Neapolu, skąd także musiał uciekać, gdy wdał się w bójkę, jak się miało okazać – ostatnią. Podczas podróży z Neapolu łódź wioząca malarza zatrzymała się w porcie Palo, ok. 32 km od Rzymu, gdzie Caravaggio został zatrzymany i aresztowany. Po wyjściu z więzienia dotarł pieszo do Porto Ercole w Toskanii, gdzie zmarł w miejscowym szpitalu,  trawiony wysoką gorączką z zaburzeniami świadomości i majaczeniem, wykazując oznaki sepsy. Miał 39 lat. Został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Co było bezpośrednią przyczyną śmierci Caravaggia? Ekipa badaczy z marsylskiego IHU (Szpitala Chorób Zakaźnych i Tropikalnych) pod przewodnictwem prof. Didiera Raoulta odpowiedziała na to pytanie, badając szczątki, które zidentyfikowano jako należące do malarza.
Spośród odnalezionych na cmentarzu dziewięciu szkieletów spełniających wstępne kryteria – zwłoki mężczyzny o wzroście 165 cm, zmarłego w wieku 35-40 lat – tylko jeden pochodził z początku XVII w., co stwierdzono na podstawie datowania radiowęglowego. Co więcej, analiza kości wykazała wyjątkowo wysoką zawartość ołowiu – pierwiastka używanego do wyrobu farb, a także pokrewieństwo z innymi osobami o nazwisku Merisi bądź Merisio. Badanie miazgi zębowej doprowadziło do wniosku, że przyczyną sepsy, spowodowanej zakażeniem rany odniesionej przez Caravaggia w Neapolu, był gronkowiec złocisty.

Źródło: The Lancet, AM

 

Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta

Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta

 

Kaplica Sykstyńska, miejsce tak ważne dla dziejów Kościoła katolickiego i światowej kultury, w 2013 r. obchodziła 530-lecie istnienia! W tym czasie była świadkiem wielu wyborów Następcy św. Piotra i najważniejszych uroczystości, a także została ozdobiona bezcennymi freskami. Tegoroczny jubileusz to wspaniała okazja, by odkryć ją na nowo.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.