Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwie prawo astronomiczne na cześć księdza!

Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwie prawo astronomiczne na cześć księdza!

Źródło: commons.wikimedia.org Źródło: commons.wikimedia.org

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU)  poparła w głosowaniu propozycję z 29 października br., aby zmienić nazwę podstawowego prawa kosmologii obserwacyjnej, czyli prawa Hubble’a przez dodanie do niej nazwiska belgijskiego księdza i astronoma Georges’a Lemaître’a w dowód uznania wkładu tegoż uczonego w naukową teorię rozszerzania się wszechświata.

Zmarły w 1966 r. ks. Lemaître był fizykiem i matematykiem, któremu przypisuje się rozwinięcie teorii wielkiego wybuchu, wyjaśniającej pochodzenie wszechświata. Prawo Hubble’a opisuje, jak obiekty w rozszerzającym się wszechświecie oddalają się od siebie wzajemnie z prędkością proporcjonalną do odległości pomiędzy nimi.

Rezolucję, aby zasugerować zmianę nazwy prawa Hubble’a przedstawiono i omówiono na 30. Kongresie IAU w Wiedniu. Została ona, jak zauważyła IAU, „zaproponowana, aby oddać hołd zarówno Lemaître’owi, jak i Hubble’owi za ich fundamentalny wkład w rozwój współczesnej kosmologii”. Jednym z celów rezolucji było „uhonorowanie uczciwości intelektualnej Georges’a Lemaître’a, która sprawiła, że wyżej cenił postęp nauki niż swoją własną widoczność [jako uczonego]”.

IAU jest międzynarodową organizacją zrzeszającą profesjonalnych astronomów oraz uznanym na świecie autorytetem w sprawie nazewnictwa ciał niebieskich.

Spośród ponad 11 tys. członków tej organizacji uprawnionych do głosowania 4060 zagłosowało drogą elektroniczną, co dało wynik 78 proc. za, 20 proc. przeciw oraz 2 proc. wstrzymujących się od głosu.

Ks. Lemaître opublikował w 1927 pracę omawiającą szybkość rozszerzania się wszechświat, jednak – wg tekstu rezolucji IAU „ograniczona popularność czasopisma, w którym ukazał się tekst Lemaître’a, oraz użyty w nim język sprawiły, że znaczące odkrycie nie zostało w większości docenione przez społeczność astronomów”. Rezolucja przypomniała także, iż belgijski kapłan i uczony, będący od 1925 członkiem IAU, na III Kongresie organizacji wymieniał naukowe poglądy z Edwinem Hubble’em.

Za swoje osiągnięcia ks. Lemaître został m.in uhonorowany w 1934 r nagrodą Francqui z rąk króla Belgii Leopolda III. Był także przewodniczącym Papieskiej Akademii Nauk.

Źródło: CNA, AM

 

Credo. Podstawowe prawdy wiary

Credo. Podstawowe prawdy wiary

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

Książka ta zrodziła się z ducha nowej ewangelizacji. Jest artystycznym przedstawieniem prawd wiary katolickiej. Piękną fotografię wspomaga mądre słowo. Artyści od wieków wykazując się wielką kreatywnością, pędzlem i dłutem próbowali zgłębić zawarte w Credo Boże tajemnice.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.