Kolejny antyklerykalny wyskok prezydenta Filipin
Kościół w Balangiga Fot.: Wikimedia
Duchowni, w tym nuncjusz, mieli zostać wyproszeni z doniosłej uroczystości.
14 grudnia Filipiny przeżywały historyczny moment – do kościoła w Balangiga po ponad stu latach i długotrwałych staraniach powróciły trzy dzwony, zarekwirowane przez żołnierzy USA podczas wojny amerykańsko-filipińskiej w 1901 r. i stanowiące symbol oporu Filipińczyków przeciwko obcemu najeźdźcy. Oficjalne przekazanie słynnych dzwonów odbyło się następnego dnia. Jak za pośrednictwem Facebooka podaje diecezja Borongan, do której należy Balangiga, uroczystość 15 grudnia nie obyła się bez niemiłego incydentu. Duchowni katoliccy, w tym lokalny biskup, amerykański arcybiskup ordynariatu polowego oraz nuncjusz apostolski abp Gabriel Giordano Caccia, zostali bowiem wyproszeni z placu, gdzie miała odbyć się uroczystość.
Potwierdza to ks, Edmel Raagas, przewodniczący diecezjalnej komisji ds. mass mediów. Według jego słów ludzie z prezydenckiej kadry zarządzającej oznajmili, że prezydent Rodrigo Duterte „życzy sobie” obecności jedynie arcybiskupa Davao i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Filipin, Romulo Vallesa. Nuncjusz, a za nim pozostali duchowni, zdecydowali się jednak wrócić na zajmowane miejsca. Sam Raagas wraz z innym księdzem odmówili także zaproponowanego przeniesienia się na dalsze pozycje. Ci sami urzędnicy „zasugerowali” również obecnym przedstawicielom kleru, by … zdjęli koloratki, aby nie obrażać prezydenta. Ks. Raagas wspominał również, że przed księżmi postawiono krzesła, aby ich zasłonić.
Strona prezydencka podaje jednak całkowicie odmienną wersję wydarzeń. Sekretarz Prezydenckiego Biura Operacji Komunikacyjnych Martin Andanar oświadczył następnego dnia, iż nie widział żadnych prób usunięcia duchownych z placu, jedynie to, że zostali powitani przez prezydenta. Według jego słów Rodrigo Duterte wspomniał o nich nawet w swoim przemówieniu. Prezydent nie był obecny na uroczystej mszy po przekazaniu dzwonów.
Rzecznik pałacu prezydenckiego Salvador Panelo również stwierdził, że nie zaobserwował podobnych działań ani też nie spotkał się z żadnymi skargami czy to nuncjusza, czy przewodniczącego Konferencji Episkopatu. Mimo to poinformował, że sprawa jest badana, a jeżeli podobny incydent rzeczywiście miał miejsce, mógł to zrobić ktoś, kto podszył się pod prezydenckiego pracownika. Panelo powiedział także, iż arcybiskupi Valles i Caccia, pomiędzy innymi, siedzieli w pierwszym rzędzie, a prezydent podszedł do nich i zamienili kilka słów, a także podziękował im za przybycie.
Prezydent Rodrigo Duterte jest znany ze swoich ataków na wiarę i Kościół katolicki. Zdążył już nazwać Boga „głupim”, wezwać katolików do niechodzenia do kościoła, stwierdzić, że biskupi nie powinni żyć. a także zażartować podczas jednego ze swoich przemówień, że chętnie zepchnąłby ze sceny jakiegoś księdza, zwłaszcza biskupa.
Źródło: ABS-CBN News, The Manila Times
100 lat Fatimy. Kanonizacja Hiacynty i Franciszka
Nowe wydanie, rozszerzone o relację z uroczystości kanonizacji Pastuszków, która miała miejsce 13 maja 2017 roku!
Pięknie wydana ilustrowana książka wydrukowana na papierze kredowym, która dzięki interesującym tekstom i ponad 100 zdjęciom prowadzi nas przez ostatnie stulecie razem z Matką Bożą Fatimską i jej małymi orędownikami aż do dnia ich kanonizacji.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.