Katolicy w USA domagają się reakcji w sprawie ostatnich skandali i napisali list do Franciszka.

Katolicy w USA domagają się reakcji w sprawie ostatnich skandali i napisali list do Franciszka.

 Źródło: maxpixel.net Źródło: maxpixel.net

 

Nigdy nie pozwolę, aby Judasz odciągnął mnie od Chrystusa – mówią organizatorzy różnych akcji.

W obliczu skandali związanych zarówno z molestowaniem nieletnich przez członków duchowieństwa, jak i tuszowania tych czynów przez przedstawicieli władz kościelnych, których kulminacją poniekąd stały się ostatnie wydarzenia – raport ze stanu Pensylwania, sprawa byłego kard. Theodore’a McCarricka czy świadectwo byłego nuncjusza apostolskiego abp. Carla Marii Viganó, w Kościele Stanów Zjednoczonych pojawiły się oddolne inicjatywy świeckich wiernych, mające na celu walkę o odnowę Kościoła.

Jedną z nich jest The Siena Projec - internetowy projekt założony przez Miriel Thomas Reneau oraz drugą osobę, która pragnie zachować anonimowość. The Siena Project zachęca wiernych do tego, by wzywali w listach obecnego nuncjusza apostolskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu USA oraz swoich biskupów ordynariuszy do przeprowadzenia koniecznych reform w Kościele. Na stronie zamieszczone są wzory odpowiednich pism, które można wydrukować i wysłać pocztą. Zawierają one sześć punktów, określających zmiany, jakich domagają się wierni. Wśród nich znajdują się publiczne przyznanie się do win, poddanie się  zewnętrznym śledztwom, reforma w seminariach czy miejscach formacji, a także działanie na rzecz tego, aby wydłużyć czas, po którym czyny molestowania seksualnego ulegałyby przedawnieniu. Wybór św. Katarzyny ze Sieny na patronkę przedsięwzięcia nie jest przypadkowy – jak zaznacza założycielka The Siena Project, przykład tej świętej „pokazuje, że odważna i wytrwała korespondencja z przywódcami Kościoła może być drogą odnowy w czasach kryzysu w Kościele”.

Podobną inicjatywą wykazała się grupa katolickich kobiet, które opublikowały w internecie list otwarty do papieża Franciszka w dwóch wersjach językowych: angielskiej i hiszpańskiej. W liście tym domagają się zajęcia stanowiska w sprawie świadectwa abp. Viganó; w chwili obecnej podpisało się pod nim prawie 29 tys. osób.

Dwie katolickie blogerki, Kendra Tierney i Bonnie Egstrom, zapoczątkowały z kolei kampanię społeczną pod hasłem #SackClothandAshes (#WóriPopiół), która obejmuje czterdziestodniowy okres postu i modlitwy, poczynając od 22 sierpnia. Spotkała się ona ze znacznie większym odzewem niż się spodziewano, a szczególnie poruszające okazało się świadectwo kobiety, która na skutek molestowania w dzieciństwie przez duchownego odeszła od Kościoła; wyznała ona Kendrze Tierney, że po raz pierwszy poczuła się tak, jakby Kościół wspomagał ją i to, przez co przeszła.

Pielgrzymka odwagi i nadziei - Franciszek w Polsce z młodzieżą świata

Pielgrzymka odwagi i nadziei - Franciszek w Polsce z młodzieżą świata

Adam Bujak, Marcin Bujak, kard. Stanisław Dziwisz, abp Stanisław Gądecki, abp Henryk Hoser

Bez wątpienia Papież pokochał Polskę, a Polska pokochała papieża. Pielgrzymka Franciszka do naszej Ojczyzny z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie wykorzystana została znakomicie przez obie strony do wzajemnego poznania się. Przyglądając się z bliska zachowaniu i słuchając słów Ojca Świętego, mogliśmy przekonać się, że opinie na temat papieża Franciszka jakże często bywają krzywdzące, a jego wypowiedzi jakże często przekłamywane, poddawane lewicowej „obróbce”.

 

 

Pisarka Leah Libresco stworzyła na Facebooku wydarzenie, w którym zachęca wiernych, aby 14 września, w święto Matki Boskiej Bolesnej, telefonicznie kontaktowali się ze swoimi biskupami, aby przedstawić im swoje skargi i prośby (poleca przy tym stronę The Siena Project). Wzywa także do odmawiania wcześniej w intencji hierarchów oraz ich podwładnych tajemnic bolesnych Różańca lub Koronki do siedmiu boleści Matki Bożej. „Powiedzcie im, kiedy będziecie dzwonić, że się za nich modlicie!”, zaznacza.

Ewangelizator Chris Stefanick, w którego rodzinie znajdują się ofiary molestowania, zachęca katolików w obliczu kryzysu do czterech rzeczy: domagania się przejrzystości ze strony struktur kościelnych, modlitwy, nadziei i wierności. „Nie pozwólcie, aby ktokolwiek, z Kościoła czy spoza niego, kazał wam milczeć. Trzeba się zajmować ugruntowanymi oskarżeniami aż do rozwiązania sprawy. Bądźcie irytującym głosem, jeśli musicie”. Jednocześnie zwrócił uwagę na to, aby kryzys nie „okradł was ze skupienia na Jezusie (…) Nigdy nie pozwolę, aby Judasz odciągnął mnie od Chrystusa. (…). Na każdy kryzys w Kościele Bóg zsyła świętych jako rozwiązanie. To jest czas głębokiego kryzysu. Bóg wzywa nas, byśmy byli świętymi. Aby odbudować jego Kościół”.

Źródło: CNA, AM

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.