Filipiński kardynał krytykuje fanatyzm i apeluje o prawdziwą wiarę!
Czarny Nazarejczyk Fot. Wikimedia
Kardynał Tagle w procesji Czarnego Nazarejczyka na Filipinach apeluje: bądź wierzącym, a nie fanatykiem.
Podczas corocznej procesji kardynał Luis Tagle prosił pielgrzymów o zachowanie ostrożności, aby nie popaść w fanatyzm. Podkreślał, że prawdziwe oddanie Panu Bogu dotyczy tego, w jaki sposób chrześcijanin żyje przez całe życie, a nie tylko jednego dnia. Kardynał wytłumaczył uczestnikom procesji. na czym polega różnica między fanatykiem a naprawdę wierzącą osobą. „Fanatyk nie kocha – wyjaśniał kard. Tagle.– Fanatycy trzymają się tego, kto czyni ich ważnymi. Ale prawdziwy człowiek wierzący (...) jest oddany z miłości. Ten sposób życia pokazał nam Jezus. (…) Oddanie to codzienny akt (...) W każdym rodzaju miłości, lojalności i związku. To oddanie, które jest codziennym aktem, musi mieć miejsce każdego dnia – podkreślił.
Jak co roku, filipińscy pielgrzymi przeszli boso ulicami Manili z cudowną figurą Chrystusa niosącego krzyż. Statuę naturalnej wielkości sprowadzili tam na początku XVII wieku z Meksyku hiszpańscy misjonarze. Według tradycji wiozący ją statek spłonął, ona jednak, chociaż osmolona w pożarze, ocalała. Z tego powodu figurę nazwano Czarnym Nazarejczykiem.
Posąg Czarnego Nazarejczyka jest wizerunkiem klęczącego Chrystusa okrytym bordową szatą i ukoronowanym cierniami. Odkąd trafił na Filipiny, przetrwał pożary, które dwukrotnie zniszczyły kościół, dwa trzęsienia ziemi, powodzie z licznych tajfunów i zamachy bombowe podczas II wojny światowej.
Figura jest zwykle przechowywana w słynnej Bazylice Czarnego Nazarejczyka w Manili, popularnie zwanej kościołem Quiapo. W związku z kultem wokół posągu odnotowano wiele cudów.
Na Filipinach 80 procent populacji jest katolikami. Co roku podczas procesji wiele osób próbuje dotknąć cudownej figury. W tłumie zdarzają się omdlenia, ranni, wiele osób ma problemy z oddychaniem, a bywa, że są ofiary śmiertelne. W tym roku ponad 600 osób było hospitalizowanych.
Krzyż Polski. Tom 4. Patriotyzm i męczeństwo
Liczące cztery tomy opracowanie poświęcone jest zarówno dziejom Krzyża w Polsce na przestrzeni jej tysiącletniej historii, jak i obecności znaku Zbawienia w tzw. przestrzeni publicznej. Mistrz fotografii Adam Bujak przemierzył Polskę wzdłuż i wszerz, od Odry po Bug, od Bałtyku po Tatry, wszędzie odkrywając bogactwo i różnorodność form przedstawień krzyża i Ukrzyżowanego.
PAKIET Świat Chrystusa, Tomy 1-3
UWAGA! OFERTA NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI RABATAMI I PROMOCJAMI
Świat Chrystusa to monumentalna trzytomowa historia świata w okresie życia i działalności Jezusa Chrystusa. Obejmuje lata od 6 roku przed narodzeniem, aż do śmierci krzyżowej Jezusa z Nazaretu. Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof. Wojciech Roszkowski, pracował nad swoim dziełem prawie pół wieku. Oparł się na idei zawartej w Liście św.
Scena chrztu Chrystusa ukazana na płótnie włoskiego malarza renesansowego Andrei del Verrocchio.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.