Czy Piotr Skarga był jasnowidzem?, czyli „Kazania sejmowe” – podręcznik dla każdego polityka

Czy Piotr Skarga był jasnowidzem?, czyli „Kazania sejmowe” – podręcznik dla każdego polityka

 Źródło: commons.wikimedia.org / Jan Matejko ,,Kazanie Skargi'' Źródło: commons.wikimedia.org / Jan Matejko ,,Kazanie Skargi''

Był rok 1597. „Ksiądz Skarga pisał swoje dzieło, gdy wszystkim się wydawało, że kryzys jest gdzie indziej, gdy wydawało się, że nic im grozić nie może, a każdy, kto ostrzegał, że sprawy Rzeczypospolitej idą w złym kierunku, był wyklinany i uważany za burzyciela dobrego samopoczucia i szczęścia”  – pisze prof. Krzysztof Szczerski.

Za czasów księdza Skargi zarówno w Europie, jak i w Polsce życie było bardzo burzliwe. Był to czas wojen religijnych. W krajach protestanckich szykanowano katolików. Polskiej szlachcie, obdarzonej licznymi przywilejami, groziła deprawacja. Już w pierwszym kazaniu, wygłoszonym podczas Mszy świętej odprawionej z okazji rozpoczęcia sesji sejmu, ksiądz Skarga prosił dla rządzących o dar mądrości i dobrej rady. Już w pierwszych słowach kazania przypominał parlamentarzystom, kim są i jakie mają obowiązki. „Zostaliście wybrani głosami ludzi obdarzonych wolną wolą, po to, aby mądrze zapobiegać wszelkim niebezpieczeństwom, które mogłyby zagrozić Ojczyźnie: abyście to, co się do upadku nachyliło, podparli; co się zepsuło, naprawili, co się zraniło, uzdrowili; co się rozwiązało, spoili”.

Oczywiście nie jest to możliwe do spełnienia bez daru mądrości, którą nie każdy posiada. Jak rozpoznać kogoś pozbawionego tego ważnego przymiotu? „Dzięki zadufaniu”– uważa kaznodzieja. Pisma księdza Skargi oprócz wytykania naszych narodowych wad, które, jak pokazała historia, doprowadzały do kłótni i waśni, nie ograniczają się jedynie do trafnej krytyki. Jezuita pokazuje także skuteczne rozwiązania, nie do przyjęcia dla każdego, kto nie ma w sobie pokory ani skromności. „Droga do mądrości wiedzie przez zgodę i jedność” – uważa ksiądz Skarga.   

Ta doskonała i jakże trafna lektura jest także genialną analizą przyczyn upadku państwa, naszych wad narodowych i tego, co zagraża naszemu bezpieczeństwu i moralności. Aktualna na tyle, że doceniona przez polskie rodziny. To one wybrały „Kazania sejmowe” jako lekturę do wspólnego czytania i rozważania na antenie telewizji.

O „Kazaniach sejmowych” wydanych przez wydawnictwo Biały Kruk w doskonałym tłumaczeniu z języka staropolskiego i z komentarzem dr. Roberta Kościelnego oraz wstępem prof. Krzysztofa Szczerskiego mówili goście „Ekspresu Rodzinnego” w Programie 1 TVP  

Polecamy tę ponadczasową lekturę!

Cały program do oglądnięcia tu: https://vod.tvp.pl/video/rodzinny-ekspres,10112018,39561819

Kazania sejmowe

Kazania sejmowe

Krzysztof Szczerski, Robert Kościelny, ks. Piotr Skarga

Kazania sejmowe ks. Piotra Skargi zadziwiają trafnością diagnoz, jasnością wskazań drogi naprawy Rzeczypospolitej. Uderza ich niewiarygodna wręcz aktualność w obecnej sytuacji Ojczyzny w XXI w. Odbiór dzieła z końca XVI stulecia utrudniał jednak jego język, którego składnia i frazeologia, a także konstrukcje retoryczne są często niezrozumiałe dla dzisiejszego czytelnika.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.