Chrześcijanie obojga narodów. Pielgrzymka Ojca Świętego na Ukrainę

Chrześcijanie obojga narodów. Pielgrzymka Ojca Świętego na Ukrainę

Nie możemy stanąć przed Chrystusem jako Panem dziejów tak podzieleni w ciągu drugiego tysiąclecia. Muszą te podziały zostać zastąpione przez zbliżenie, porozumienie; muszą się zabliźnić rany na drodze do jedności chrześcijan.

Ojciec Święty bardzo pragnął pielgrzymować na Ukrainę, bo tam od wieków żyją obok siebie chrześcijanie wielu narodowości, przede wszystkim polskiej i ukraińskiej: katolicy, grekokatolicy, Ormianie, prawosławni. Odwiedził dwa jakże różne ukraińskie miasta - mniej przychylny Mu Kijów i oczekujący Go z wielką radością Lwów. W obu zostawił niezatarte ślady.
Ojciec Święty przełamał w Kijowie lody niechęci, we Lwowie rozlał morze entuzjazmu. W obu miastach zasiał ziarno nadziei na prawdziwie chrześcijańskie życie we wspólnocie, ponad podziałami.

Kolejną historyczną i przełomową pielgrzymkę Jana Pawła II prezentuje bardzo dokładnie album "Chrześcijanie obojga narodów". Nie jest to zwykła relacja. Oglądamy zdarzenia widziane okiem wyjątkowego artysty i zarazem wybitnego znawcy Rusi, papieskiego fotografa Adama Bujaka. Nie odstępował on Ojca Świętego ani na krok. Razem z zamieszczonymi w albumie homiliami i przemówieniami Jana Pawła II książka tworzy dokument niezwykłej urody i niezwykłej wagi, zwłaszcza dla obu słowiańskich narodów: ukraińskiego i polskiego, przed którymi rysuje się wielka misja pojednania.

Chrześcijanie obojga narodów. Pielgrzymka Ojca Świętego na Ukrainę

Chrześcijanie obojga narodów. Pielgrzymka Ojca Świętego na Ukrainę

Jan Paweł II, Adam Bujak

Nie możemy stanąć przed Chrystusem jako Panem dziejów tak podzieleni w ciągu drugiego tysiąclecia. Muszą te podziały zostać zastąpione przez zbliżenie, porozumienie; muszą się zabliźnić rany na drodze do jedności chrześcijan. Ojciec Święty bardzo pragnął pielgrzymować na Ukrainę, bo tam od wieków żyją obok siebie chrześcijanie wielu narodowości, przede wszystkim polskiej i ukraińskiej: katolicy, grekokatolicy, Ormianie, prawosławni.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.