Amp Futbol - zmienił życie kapitana reprezentacji Nigerii. Także w Polsce ten sport zyskuje na popularności
Drużyna Amp Futbol Polska. Fot.: Bartłomiej Budny
Emmanuel Ibeawuchi jest kapitanem reprezentacji Nigerii po amputacji. Stracił stopę w wypadku samochodowym. Był zachwycony, gdy odkrył, że kalectwo nie musi go ograniczać, może on nadal oddawać się swej sportowej pasji -w dzisiejszych czasach istnieją dyscyplina jaką jest ,,Amp Futbol''.
Jego drużyna, nazywana Special Eagles, zakwalifikowała się do Amputee Football World Cup 2018. Mistrzostwa rozpoczynają się w przyszłym tygodniu, w San Juan de Los Lagos w Meksyku. Z powodu braku wsparcia finansowego nigeryjski zespół rozpoczął kampanię informacyjną. Sportowcy dzięki temu są rozpoznawalni i z powodzeniem zbierają fundusze na udział w mistrzostwach. Ci, którzy nie mieli pojęcia o istnieniu tej dyscypliny sportowej, dowiadują się o niej od samych mistrzów.
Amp futbol to rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez drużyny, w których skład wchodzą zawodnicy po jednostronnej wadzie lub amputacji kończyny dolnej – w przypadku graczy z pola – lub kończyny górnej u bramkarzy. Obecnie ta dyscyplina uprawiana jest w ponad czterdziestu krajach. W Polsce bardzo prężnie działa stowarzyszenie „Amp Futbol Polska”, które powstało w 2012 roku i zajmuje się organizacją i promocją amp futbolu – piłki nożnej dla osób po amputacjach – w kraju. Stowarzyszenie skutecznie wprowadziło ten niesamowity sport do Polski i umożliwiło grę w piłkę nożną kilkudziesięciu osobom po amputacjach i z wadami kończyn. Amp futbolowa reprezentacja Polski, powołana do życia w marcu 2012 roku, w ciągu niespełna dwóch lat rozegrała już 38 meczów, w których zdobyła 82 gole, a w zakończonych w grudniu 2014 roku Mistrzostwach Świata w Meksyku zajęła sensacyjne czwarte miejsce, przegrywając minimalnie w meczu o trzecie miejsce ze światowym potentatem – Turcją. Reprezentację Polski w Amp Futbolu w różny sposób wspierają obecni i byli reprezentanci Polski: Jakub Rzeźniczak, Jakub Błaszczykowski, Marcin Wasilewski, Dariusz Dziekanowski, Tomasz Rząsa, Robert Lewandowski i inni. Dyscyplina w Polsce cały czas się rozwija, dlatego też stale poszukiwani są nowi zawodnicy, którzy chcieliby spróbować swoich sił w amp futbolu. Grać może każdy po jednostronnej amputacji lub mający wadę jednej kończyny. Wiek, płeć, miejsce zamieszkania i umiejętności piłkarskie nie mają znaczenia.
Źródło Am/a
PAKIET "Historia Sportu w Polsce - tom 1" - dwa egzemplarze w cenie 90 zł!
Dzieje polskiego sportu to ważna część historii naszej Ojczyzny. Ta książka jest jedyną tak bogatą publikacją o tej tematyce na polskim rynku. Tysiące informacji zostało zebranych w jednym miejscu i ukazane w bardzo przejrzysty sposób. Treść pierwszego tomu sięga w głąb w XIX w., kiedy zaczęło funkcjonować nowoczesne pojęcie sportu.
"Historia sportu w Polsce” zawiera wiele zaskakujących wiadomości.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.