4-tomowa biografia św. Jana Pawła II "Hetman Chrystusa" na fotografiach Adama Bujaka

4-tomowa biografia św. Jana Pawła II "Hetman Chrystusa" na fotografiach Adama Bujaka

Finałowe lata pontyfikatu Jana Pawła II to zarówno przygotowanie do wprowadzenia Kościoła w trzecie tysiąclecie, jak i sam Wielki Jubileusz roku 2000 oraz podróż do miejsc bezpośrednio związanych z historią zbawienia. To także jednak coraz bardziej stroma i wyboista droga naznaczona cierpieniem i niemocą, jakie przynoszą z sobą postępująca choroba i zaawansowany wiek. Hetman Chrystusa nie poddaje się, nie schodzi z krzyża, przezwycięża słabość ciała, stającego się coraz dotkliwszym więzieniem dla niezłomnego ducha, aby głosić Dobrą Nowinę swojego Mistrza. Ojciec Święty dociera z Ewangelią na krańce świata – na komunistyczną Kubę, do prawosławnej Rumunii czy też do niemal całkowicie muzułmańskiego Azerbejdżanu, ale i powraca raz jeszcze do umiłowanej Ojczyzny, by pozostawić rodakom „cenniejsze niż srebro i złoto” dziedzictwo słów i myśli. Ostatnie lata pontyfikatu to także dawanie najbardziej poruszającego świadectwa i odchodzenie na oczach świata do Domu Ojca…

Ostatni tom „Hetmana Chrystusa”, zamykający czteroczęściową całość, stanowi dopełnienie historii dwudziestosiedmioletniej posługi Papieża Polaka na Stolicy Piotrowej. Pisany, podobnie jak poprzednie, z dogłębną znajomością tematu i pasją osobistego zaangażowania, ilustrowany pieczołowicie dobranymi fotografiami pozwala odkryć na nowo tak dobrze, wydawałoby się, znaną nam wszystkim postać Ojca Świętego Jana Pawła II – Karola Wojtyły czy przypomnieć sobie jego wciąż aktualne posłannictwo i nauczanie, tak często zagłuszane i lekceważone.   

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II, Tom 4.

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II, Tom 4.

 

Cóż z tego, że ciało słabło, skoro ani duch, ani Jego umysł nie gasły; Papież Polak nie zamierzał schodzić z krzyża. Ostatni tom „Hetmana Chrystusa”, opowiadając o schyłku pontyfikatu, opowiada zarazem o nadal intensywnej posłudze, o heroicznym wypełnianiu Piotrowej misji aż do ziemskiego końca.
Ojciec Święty nie miał spokojnej starości.

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II, Tom 3.

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II, Tom 3.

 

Dopóki żył Papież Wojtyła, dopóki paliły się światła w oknach jego apartamentów wychodzących na Plac św. Piotra, dopóty świat wydawał się być jeszcze w błogosławionych ryzach piękna, dobra i prawdy. Ten biskup w bieli miał bowiem dar jednoczenia ludzi na całym świecie wokół światła Chrystusowej nauki.

 

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II, Tom 2.

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II, Tom 2.

Jolanta Sosnowska

Drugi tom „Hetmana Chrystusa” wkracza w kolejny intensywny rozdział ewangelizacji świata tylko przyhamowany próbą zabójstwa Papieża Polaka. Odbywamy z Janem Pawłem II następne podróże po świecie, w tym bardzo niebezpieczne, do targanych wojnami domowymi państw Ameryki Łacińskiej i Afryki, do obcych wyznaniowo krajów azjatyckich, do wielu krajów wyspiarskich, a także dwie pielgrzymki do Ojczyzny.

 

Hetman Chrystusa. Biografia św. Jana Pawła II, tom 1.

Hetman Chrystusa. Biografia św. Jana Pawła II, tom 1.

Jolanta Sosnowska

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.